neděle 2. března 2008

Prezidentské volby v Rusku

Rusové volí svou novou hlavu státu. V zemi, kde slunce vychází a zapadá, byla a je předvolební a volební nálada občanů stejná jako každý všední den. Snad jen s tím rozdílem, že se během dneška dojde do volební místnosti. Účast u voleb není povinná. V některých oblastech Ruska, aby se zvýšila volební účast, nabízí firmy lidem levnější potraviny a další výhody, když přijdou volit. V některých oblastech dokonce lidé dostávají za volbu bonbóny. Malinko jako děti u lékaře. Ruští občané také očekávají zdražení cen po volbách. „Je tomu tady tak už zvykem, že ceny potravin rostou každý měsíc, ale v poslední době nerostly,“ říká mladý student Lomonosovy univerzity. Snad možná právě proto, aby lidé byli na chvíli uchlácholeni a v tak důležitou chvíli nezaškrtli na volebním lístku někoho jiného. Jak uvádí jedno české přísloví: Plný břich, rozum tich. V Ruské federaci to platí dvojnásobně.
Moskevská volební místnost je podobná našim evropským. Snad jen s rozdílem, že před vstupem do volební místnosti musíte projít bezpečnostním rámem a případně prokázat svou totožnost Milici. V mém případě jsem dostal ještě upomenutí, že fotit se smí jen s dovolením předsedy volební komise. U stolů sedí většinou mladí lidé, kteří mají na starost zaznamenávat, kdo k volbám přišel. Kolem dokola obrovské místnosti se pohybuje několik mužů od Milice. Každý příchozí volič, po prokázání totožnosti dostane velký formulář pro vyplnění. Odchází sám za bílou plentu, kde vše důkladně vyplní. Byl jsem překvapen, jakým způsobem se hlasy sčítají. Krabice, respektive skříňka, do které se hází vyplněné hlasy, sama dokáže pomocí laseru počítat hlasy pro jednotlivé kandidáty. Po volbách stačí zadat tisk na připojené tiskárně a výsledky voleb jsou na světě. Na rozvojové Rusko velmi silná technologie. Na zdech visel plakát s kandidáty a někteří voliči si ho důkladně pročítali. Škoda jen, že ne všechny fotografie kandidátů byly ve stejné kvalitě. Například u fotografie Vladimíra Žiriňovského došla asi v tiskárně barva, protože nebyl ani barevný, ani černobílý. Není divu, že se u plakátu těsnala spousta lidí. Volební kampaň v ulicích v podstatě vůbec neprobíhala. Upozornění na volby bylo jen prostřednictvím Ústřední volební komise, která rozmístila upoutávky na plakáty, nafukovací balóny a třeba i na lístky do metra. Na dotaz, zdali mohu fotografovat, mi bylo předsedou komise sděleno: „Musíte jít do desátého patra budovy, tam Vám dají potřebné potvrzení.“ Bohužel v desátém patře nikdo nebyl. Někteří ruští voliči se rozhodli k volbám nepřijít, protože nemohou vyplnit na volebním lístku políčko proti všem, které ještě v posledních volbách na blanketu bylo. „K volbám nepůjdu, ani jeden kandidát se mi nelíbí,“ uvádí pracovník ochranky.
Na první pohled se zdá, že volby jsou velmi demokratické. Ano, oficiálně jsou. Voliči si mohou vybírat ze čtyř kandidátů. Pravda je ovšem schována hluboko pod povrchem. K volbám se dostali jen ti, kteří měli „požehnání“ Kremlu. Například bývalý ruský premiér Michail Kasjanov byl Ruskou ústřední komisí odmítnut k registraci pro volbu prezidenta. Napadá jen otázka, zdali na rozhodnutí komise neměla vliv Kasjanova ostrá rétorika proti vládní politice. Na pondělí jsou v Moskvě připraveni protestovat odpůrci voleb. Nedostali ovšem povolení od moskevských úřadů k demonstraci, tak se „počítá „ s nasazením policie.
Pravdou je, že Ruská federace není schopna přijmout demokracii západního typu. Nikoliv že by nechtěla, ona totiž ani nemůže. Ruský národ je dlouhodobě zvyklý na autoritářskou vládu v zemi. Většině lidí se i snad v podstatě líbí, že se nemusí o nic starat, že za ně rozhodne někdo jiný. Právě proto je současný prezident Vladimír Putin tak populární. Dokázal po Borisi Jelcinovi stmelit rozpadající se Rusko a dát Ruské federaci novou podobu. Vladimír Putin byl a je leadrem. Nemůže být potom divu, že když V. Putin ukáže na někoho, kdo by mohl být v čele Ruska, tak budou Rusové věřit svému současnému prezidentovi. Jaké bude celkové rozuzlení po víceméně jisté výhře Dmitrije Medvěděvova a jaký vliv na mezinárodní společenství si Vladimír Putin ponechá, se ukáže v následujících měsících.

1 komentář:

maniodepresive řekl(a)...

Tak mě napadá, zda si Aleš nevybral pro svou návštěvu Ruska vědomě termín prezidentských voleb, aby mohl jako vyslanec Ostravské univerzity bojovat namísto Kremlem neoblíbených pozorovatelů OBSE za regulérnost těchto elekcí:-)

Jak se dalo očekávat, zvítězil "carevič" Medveděv, dle mého názoru si ale svou takřka neomezenou moc v zemi uchová Putin, jenž pravděpodobně zakotví v pozici premiéra. Výrazné změny ruské vnitřní a zahraniční politiky se nejspíš nedostaví.

Běžným spotřebně orientovaným občanům jsou postuláty demokracie či svobody slova ukradené, pokud jsou splněny jejich materiální potřeby (a intelektuálů typu šachisty Kasparova, pro něž je důležitá "duchovní strava", bývá, nalejme si čistého vína, v každé společnosti zanedbatelné množství). Proto ta podpora Putina a nyní i jeho nástupce.

Obdobná situace panuje v Bělorusku, démonizovaný Lukašenko má skutečně značnou podporu tamní populace. Autoritářský režim garantuje pro občany určité jistoty, na něž například v naší zemi mnoho starších lidí stále s nostalgií vzpomíná.