Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje
Na oficiálním webu administrativy prezidenta Turkmenistánu se objevilo oznámení, že následník Otce Turkmenů, prezident Gurbanguly Berdimuhamedov slavnostně předal prezidentovi čínské státní ropné společností licenci na průzkum a dobývání plynu na ložisku Bagtyjarlik. Je to poprvé, kdy Turkmenistán předal cizí společnosti právo na dobývání plynu na souši. Využívání tohoto ložiska je součástí projektu dodávek plynu z Turkmenistánu do Číny pomocí nově vybudovaného plynovodu. Zásoby plynu na tomto ložisku dosahují 1,3 bilionu m3. Celkové prognózované zásoby plynu v Turkmenistánu se odhadují na 15 bilionů m3. Budoucí turkmensko-čínský plynovod povede přes území čtyř států - Celková délka plynovodu je 7000 km. 188 km potrubí bude na území Turkmenistánu, 530 km v Uzbekistánu, 1300 km v Kazachstánu, a přes 4500 km povede přes území Číny. Firmy Exxon a Mitsubishi, které původně plánovaly studii efektivnosti tohoto plynovodu, vyčíslily náklady na 10 miliard USD. Od účasti v projektu nakonec odstoupily. Čínský Státní výbor pro reformy a rozvoj oznámil, že vytvoří do roku 2010 vlastní páteřní síť nadregionálních plynovodů, která pokryje celou Čínu.
Více zde.
1 komentář:
Čína opět zabodovala a demonstruje svou sílu, kterou bude chtít za rok potvrdit ziskem nejvyššího počtu medailí na olympijských hrách na domácí půdě, v Pekingu.
Rýsuje se jakási nová bipolarita mezi Spojenými státy americkými a Čínou, která může získat podporu islámských či některých jihoamerických zemí. Již dnes má Čína značný vliv na dění v obrovských státech jako je Barma či Súdán.
Okomentovat