úterý 11. prosince 2007

Mediální analýza

Úvod

Cílem práce je analýza dvou předních českých periodických deníků, z pohledu věnovaného prostoru reportážní fotografie na titulní straně deníku. Analyzovanými deníky byly Hospodářské noviny (dále HN) a Mladá Fronta Dnes (dále MFD) v období 1.11 – 30.11.2007. Analýza se zaměřuje jen na fotografie reportážního charakteru. Z analýzy jsou vyjmuty fotografie reklamního charakteru a fotografie zaměřené na propagaci dalších pododdílů deníku (viz. Příloha č. 1). Hlavním záměrem je srovnání obou deníků, jak velkou plochu věnují reportážní fotografii na titulní straně. Důležité je zmínit, že HN noviny vychází pětkrát týdně a MFD vychází šestkrát týdně.

Analýza Hospodářských novin

Celková plocha titulní strany HN je 162 360 mm2. Hospodářské noviny věnovaly v období 1.11 – 30. 11. 2007 v průměru 22 108 mm2 reportážním fotografiím na titulní straně deníku. Nejvíce plochy fotografiím na titulní straně věnovaly HN dne 28.11 a to 29 350 mm2, nejméně plochy pak 13.11 a to 13 300 mm2.

Za měsíc listopad vyšly HN dva a dvacetkrát. Většinou byla otištěna fotografie většího formátu o průměrné velikosti 19 432 mm2 (četnost 22 z 22), jedna menší fotografie o průměrné velikosti 2497 mm2 (četnost 18 z 22) a zcela výjimečně o třetí fotografie o průměrné velikosti 2322 mm2 (četnost 6 z 22). Největší fotografie zaujímala plochu 27 300 mm2 a nejmenší 625 mm2.

Graf č.1



Graf č.2










Analýza Mladé Fronty Dnes

Celková plocha titulní strany MFD je 148 680 mm2. Mladá Fronta Dnes věnovala v období 1.11 – 30. 11. 2007 v průměru 24 695 mm2 reportážním fotografiím na titulní straně deníku. Nejvíce plochy fotografiím na titulní straně věnovala MFD dne 21.11 a to 41 635 mm2, nejméně plochy pak 3.11 a to 18 768 mm2.

Za měsíc listopad vyšla MFD pětadvacetkrát. Většinou byla otištěna fotografie většího formátu o průměrné velikosti 23 055 mm2 (četnost 25 z 25), jedna menší fotografie o průměrné velikosti 1 858 mm2 (četnost 20 z 25), třetí fotografii o průměrné velikosti 635 mm2 (četnost 12 z 25) a zcela výjimečně čtvrtá fotografie o průměrné velikosti 631 mm2 (četnost 7 z 25). Největší fotografie zaujímala plochu 39 204 mm2 a nejmenší 361 mm2.


Graf č.4 a č.5











Komparace věnované plochy fotografiím na titulní straně deníků Hospodářský novin a Mladé Fronty Dnes v listopadu 2007

Z následujícího grafu lze znatelně vyčíst, že Mladá Fronta Dnes věnovala více místa fotografiím než Hospodářské noviny. Velmi markantní rozdíl je 21. listopadu v ostatních případech jsou změny v podstatě lineární. Lze zaznamenat, že HN si drží relativně stejnou plochu pro fotografii po celý měsíc. U MFD z grafu vyplývá, perioda čtrnácti dnů, kdy plocha věnovaná fotografii je větší než předchozí týden. Otázkou zůstává, zdali jde jen o náhodný jev, či záměrný tah MFD. Pro určení tohoto fenoménu se 100% pravděpodobností, tato analýza nedostačuje z důvodu krátkého časového intervalu zkoumání. Tento fenomén by určitě stál za hlubší zkoumání.

Graf č.5


Další dva grafy zobrazují číselný a procentuální poměr mezi MFD a HN, do jaké míry věnují prostor na titulní straně fotografiím v období 1.11 – 31. 11. 2007. Z grafů je zřejmé, že MFD věnuje podstatně více prostoru fotografiím než HN.

Graf č. 6


Graf č.7





Závěr

Tato analýza ukazuje, že Mladá Fronta Dnes věnovala v listopadu 2007 fotografiím více prostoru než Hospodářské noviny. Vzhledem těmto výsledkům, se lze domnívat, že MFD má větší tendence sklouzávat k bulvárnímu tisku, kde jak je dobře známo plocha věnovaná fotografiím zaujímá podstatnou část plochy titulní stránky. Domnívám se, že tato skladba fotografií rovněž předjímá skupinu čtenářů daného periodika. Nelze opomenout různé tematické zaměření deníků, což do jisté míry ovlivňuje velikost prostoru věnovaný fotografiím na titulní straně deníků.

Příloha číslo 1


čtvrtek 6. prosince 2007

Oil peak???!!!

Zdravím všechny zapálené ekology i ekologické odpadlíky!

Tady jsem narazila na pár informací o tzv. Oil peaku (ropný vrchol) na příkladu Severního moře.
(je to powerpoint prezentace)
http://www.peakoil.net/iwood2003/ppt/SkrebowskiPresentation.ppt#281,23,Global Implications

Opravdu se máme bát Oil peaku??? Nebo má pravdu náš zástánce jistého dánského vědce a podstatná část ropy ještě není ani objevena díky např. její nízké ceně, která nedovoluje její těžbu např. ze dna oceánu atd?

čtvrtek 29. listopadu 2007

Co se děje v Kosovu?

Určitě jste všichni zaznamenali zvýšenou pozornost o dění v Kosovu. Ze záplavy informací bych vás ráda upozornila na jeden článek, který jsem pomáhala vytvořit. Tento článek trochu vybočuje z řady agenturních zpráv a to díky tomu, že jeho zdrojem je Srbská státní televize (RTS), respektive tisková konference z 20.11.2007.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=514452

o nejnovějším vývoji v Kosovu viz:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=515146

10. prosinec se blíží! Tady máte pár scénářů, co by se také mohlo přihodit ....

At that point we should expect to see Belgrade consider a series of measures. Will they find a way to cut off telephone services? Will they find a way to perhaps reduce or cut off electricity that might be going through there [Kosovo]? Would they be tempted perhaps to shut down the borders? The answers to some of these [questions] are not yet known, others we are getting some ideas, but it's still unclear.

And then how would Belgrade respond to the countries that go on to recognize an independent Kosovo? Will it withdraw its ambassadors? Will it close its embassies and cut off diplomatic relations? Will it ask its citizens to boycott the goods that those countries -- have trade embargoes with those countries? We aren't yet certain how far they're prepared to go on these, but we should expect Belgrade to react quite angrily and the international community should not underestimate Belgrade's willingness to respond.
Více zde:
http://www.rferl.org/featuresarticle/2007/12/e56b0590-2f4e-4c96-942d-956f68b7cb64.html

neděle 4. listopadu 2007

pondělí 3. září 2007

Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje

Na oficiálním webu administrativy prezidenta Turkmenistánu se objevilo oznámení, že následník Otce Turkmenů, prezident Gurbanguly Berdimuhamedov slavnostně předal prezidentovi čínské státní ropné společností licenci na průzkum a dobývání plynu na ložisku Bagtyjarlik. Je to poprvé, kdy Turkmenistán předal cizí společnosti právo na dobývání plynu na souši. Využívání tohoto ložiska je součástí projektu dodávek plynu z Turkmenistánu do Číny pomocí nově vybudovaného plynovodu. Zásoby plynu na tomto ložisku dosahují 1,3 bilionu m3. Celkové prognózované zásoby plynu v Turkmenistánu se odhadují na 15 bilionů m3. Budoucí turkmensko-čínský plynovod povede přes území čtyř států - Celková délka plynovodu je 7000 km. 188 km potrubí bude na území Turkmenistánu, 530 km v Uzbekistánu, 1300 km v Kazachstánu, a přes 4500 km povede přes území Číny. Firmy Exxon a Mitsubishi, které původně plánovaly studii efektivnosti tohoto plynovodu, vyčíslily náklady na 10 miliard USD. Od účasti v projektu nakonec odstoupily. Čínský Státní výbor pro reformy a rozvoj oznámil, že vytvoří do roku 2010 vlastní páteřní síť nadregionálních plynovodů, která pokryje celou Čínu.
Více zde.

pondělí 20. srpna 2007

Pozvánka do Indie

Ahojda,
chceme Vás pozvat na naše stránky o Indii, kde jsme na Odborné studijní praxi. Mrkněte na http://indie.kx.cz

neděle 12. srpna 2007

Města změny - jak se britská města připravují na ropný zlom

Reportáž stručně vysvětluje pojem „ropný zlom" a seznamuje s hnutím „transition towns" - dalo by se snad přeložit jako „města změny" - které vzniklo jako reakce na rizika spojená právě s ropným zlomem.

Města změny - dnes už jich je 18, z toho jedno v Irsku, a patří mezi ně i tak známá města jako Nottingham nebo Bristol - jsou obce, které pochopily, že ropný zlom dříve nebo později přijde, a začaly podnikat kroky, které zajistí jejich připravenost na okamžik, až se začne projevovat.

Průkopníkem mezi 17 britskými městy změny je Totnes v jihoanglickém Devonu. Má 8000 obyvatel, leží na řece Dart mezi Exeterem a Plymouthem na jižním okraji známého Dartmoorského vřesoviště a má slavnou středověkou minulost. Je zde moderní průmysl (slévárna hliníku, výroba průmyslových robotů, biotechnologický závod, zpracování konopných vláken...), říční přístav v ústí řeky Dart s přístupem k moři a spousta turistických pamětihodností.

více zde

a zde

Boj o Arktidu

Kanada postaví v Arktidě dvě vojenské základny
(Guardian; Blisty - 11.8.2007)

Žádná země nevlastní oceán v Arktidě ani severní pól a jejich využívání upravuje mezinárodní právo. Podle jedné konvence OSN má každá země s pobřežím v Arktidě výlučná práva na využívaní přírodního bohatství v "exkluzivní hospodářské zóně". Mimo tuto zónu ovládá přírodní zdroje Mezinárodní úřad pro mořské dno. Avšak po ratifikaci této konvence OSN dostala každá země 10 let na to, aby zažádala o rozšíření své zóny. Norsko (ratifikace 1996), Rusko (ratifikace 1997), Kanada (ratifikace 2003) a Dánsko (2004) požádaly o rozšíření svých arktických zón.

Ruští vědci si činí národ na Lomonosovo pohoří, asi 2000 km dlouhé pohoří pod hladinou moře. Na tutéž oblast si činí národ Dánsko.

Během cesty na daleký sever konstatoval premiér Stephen Harper: "Nová kanadská vláda chápe, že prvotním principem suverenity v Arktidě je rčení: 'Use it or lose it' - 'Když to nebudeme používat, přijdeme o to.'" Proto dnes oznamujeme světu, že má Kanada skutečnou, rostoucí a dlouhodobou přítomnost v Arktidě.

Kanadský premiér Harper uvedl: "Ochrana národní bezpečnosti, integrity našich hranic, je prvotní odpovědností každé národní vlády a je to odpovědnost, který bývala zanedbávána."

Originál článaku v AJ: Canada uses military might in Arctic scramble

úterý 31. července 2007

Nezávislá Černá Hora: sen, který se stal skutečností

(Ivana Povolná)

Mnoho evropských zemí má za sebou tisíciletou historii jako samostatné státy. Černá Hora nedávno oslavila rok od znovunabytí vlastní nezávislosti. Co se změnilo v této svérázné přímořské zemičce, kterou nepokořil Napoleon, ani nájezdy z Osmanské říše?

Stíny minulosti
Úzkou silnici vedoucí z chorvatsko-černohorského hraničního přechodu Debeli Brijeg dnes lemují bilboardy propagující vodu nejmenované značky, zatímco po oslavných plakátech srbských válečných hrdinů/zločinců, které ještě v sezóně 2005 obšťastňovali přijedší turisty, není ani památky.
Čerstvá ranní bríza rozehrává na pobřeží boky Kotorské desítky vlajek s hrdým černohorským orlem na červeném poli. Konečně jsem se ocitla v srdci nacionalistů? Pohled do průvodce zchlazuje moji horlivost. Právě včera se slavil jeden z nejdůležitějších dní v roce - 13.červenec, den kdy byla Černá Hora poprvé uznána jako samostatná (Berlínský kongres, 1878). V brzkém ránu ještě nevybyl čas vlajky sundat.



Uvidíme tu někdy "hvězdičky"? (Foto: Lenka Brachtlová, Ulcinj, červenec 2007)
Lidé, kteří mají co ztratit
"Jasně, že jsem v referendu hlasoval pro nezávislost", říká dvacetišestiletý Černohorec Miki, "kdyby to nevyšlo, tak bych si tu dnes s vámi nemusel vůbec povídat", dodává jedním dechem. Stejně jako další stovky černohorských mladíků, se Miki úspěšně vyhýbal povinnosti sloužit za "kosovské války" (1999) v jugoslávské armádě. "Prostě jsem nechtěl dělat věci, které bych dělat musel", naráží Miki na ne vždy korektní akce jugoslávských vojáků. Nová vláda ho definitivně zprostila jakékoliv trestní odpovědnosti za jeho tehdejší neloajálnost.

"Mám spoustu srbských kamarádů, kteří volili v referendu ne, ale i jim teď dochází, že bez Srbska se žije daleko snadněji" shrnuje Miki většinový názor Černohorců. Vždyť bez Srbska směřuje Černá Hora kvapným krokem vstříc Evropské Unii, jejíž platidlo euro již používá. Nejen pro to je Černá Hora čím dál populárnější turistickou destinací. Turistů si tu umí opravdu vážit a to i těch českých. Není mnoho zemí, kde dostanete kompletní jídelní lístek v češtině a navíc majitel restaurace osobně vyhodí neodbytnou skupinku mladíků, kteří podle něj nepoužili správný způsob "balení slečny".


Tak kolik jsme jich chytli dneska? Rušný Bulevar maršala Tita v centru Ulcinje (Foto: Lenka Brachtlová, Ulcinj, červenec 2007)

Ulcinjská riviéra
Černá Hora je jednou z mála opravdu multikulturních ostrůvků v moři vzrůstajících problémů. Vedle sebe tu zatím bez větších potíží dokáží žít muslimové, pravoslavní i katolíci. Obyvatelé Černé Hory tvoří pestrou etnickou směsice (Černohorci 40%, Srbové 30%, Albánci 7%, Bosňáci 9% - údaje z roku 2003). Například v opštině Ulcinj, která se nachází u hranic s Albánií, se podíl albánského etnika pohybuje podle posledních odhadů kolem 85%. Zatímco Kosovští Albánci hrdě

připomínají komu toto území patřilo do roku 1878 (Osmanské říši), mnoho Černohorců vidí údajnou albánskou iredentu jako pouhý nástroj srbských nacionalistů k zastrašení voličů v referendu o samostatnosti.

Mešita Namazdjah v centru Ulcinje (Foto: Lenka Brachtlová, Ulcinj, červenec 2007)


Návštěvu Černé Hory končím v olivovém háji blízko města Ulcinj - v zátoce ukryté mezi horami. V mnoha průvodcích se mluví o tomto polozapomenutém kempu Valdanos, jako o nevšedním zážitku úžasné přírody a omamného klidu. O čem se v průvodci raději mlčí je fakt, že toto místo dříve patřilo jugoslávské (srbské) armádě a proto se také stalo cílem bombardování Severoatlantické aliance v roce 1999. Současnými návštěvníky kempu, který se mimochodem vyznačuje nezvyklou čistotou a uklizeností, jsou především srbští turisté. Možná právě v tomto báječném a klidném místě s bohatou historií v tichosti kontemplují o tom, jaká další část Srbska dostane samostatnost.



Kosovo, Vojvodina, Sandžak???




Velké prádlo aneb zákoutí u mešity (Foto: Lenka Brachtlová, Ulcinj, červenec 2007)
English translation:
Independent Montenegro: when the dreams come true

Lots of European countries can be pride of a long period of independent history. Montenegro is currently celebrating a first year since regaining its own independence. What was changed in this specific country, which was not conquered by Napoleon neither by raids of Ottoman Empire?

The shadows of the past
A narrow road, which leads from borders between Croatia and Montenegro, is surrounded by billboards of undisclosed type of bottled water, whereas the commemorative posters of Serbian war heroes/criminals, which were making tourists happy even in the season 2005, are definitely gone.
Fresh morning breeze is playing a game with tens of flags with brave Montenegrin eagle on the red square on the coast of Boka Kotorska (Bay of Kotor). Am I finally in the heart of nationalists? Short look into the guidebook is cooling my eagerness. Yesterday there was one of the most important days in the history of Montenegro – 13th July, the day when Montenegro was admitted for a first time as an independent country (by the Berlin Congress in 1878). In the early morning there was not a time to take off the flags.

Picture 1: When is it going to be with “stars”?

People, which have something to lose
Of course I voted yes in the independence referendum”, said Miki - twenty six years old Montenegrin, “if it had not clapped I wouldn’t probably talk with you today”, Miki added with one breath. Like hundreds of Montenegrin youths, Miki was successfully avoiding the service at “Kosovo war” (1999) in Yugoslavian army. “I just did not want to do things, which I would probably do” Miki alluded to not all the time clear actions of Yugoslavian soldiers. The new government definitely excuse him from any responsibility for his previous disloyalty.
I have many Serbian friends, which voted NO in referendum, but even they have to admit that without Serbia is life much easier”, Miki summed up the major opinion of Montenegrins. After all Montenegro without Serbia came much closer towards entering the European Union, which currency is there already used. Not only for this Montenegro is becoming a popular tourist destination. They know how to treat a tourist - even the Czech one. There are not so many countries, where one gets a complete menu in Czech and the owner of the restaurant personally kicks out a group of youngsters, who according to him did not use the right way how to “pick up” a lady.

Riviera of Ulcinj
Montenegro (Black mountain) is one of the few multicultural islands in the ocean of increasing problems. Without any bigger difficulties there can live Muslims, Orthodox and Catholics. The inhabitants of Montenegro are creating a colourful mosaic of ethnics (Montenegrins 40%, Serbs 30%, Albanian 7%, Bosniaks 9% - data from 2003). For example in opština (municipality) Ulcinj, which is located next to Albanian borders, a share of Albanian ethnic is estimated around 85%. While Kosovo Albanians proudly commemorate who was the owner of this area until 1878 - the Ottoman Empire, many Montenegrins see the alleged Albanian irredentism as a way for Serbian nationalists to threaten the voters in the previous independence referendum.
Picture 2: How many did we catch today? Bustling Bulevar Maršala Tita (Boulevard of Marshal Tito)

Picutre 3: Mosque Namazdjah in centre of Ulcinj

I’m finishing my visit of Montenegro in olive grove not far from city of Ulcinj - in a bay hidden by mountains. Many guidebooks are talking about this half-forgotten camp Valdanos, as about uncommon experience of beautiful nature and dazing calm. What is not said in the guidebooks is a fact that this place used to belong to Yugoslavian (Serbian) army and that’s why it was bombed by the NATO in 1999.
The present visitors of the camp, which is by the way unwontedly clean, are above all Serbian tourists, who maybe in this wonderful and peaceful place, are silently contemplating about the next part of Serbia which will get independence.
Will it be Kosovo, Vojvodina, Sandžak???

Picture 4: Big wash alias quite corner at a mosque

středa 11. července 2007

Aktuální nabídka volných míst

Asociace pro mezinárodní otázky hledá zájemce na následující pozice:

- člen/členka přípravného týmu pro 2. ročník Modelu Evropské unie.

Veškeré dotazy rád zodpoví koordinátor Modelu EU Jakub Kulhánek (jakub.kulhanek@amo.cz).

Zájemci nechť pošlou motivační dopis a strukturovaný životopis na adresu výkonného tajemníka AMO Daniela Lošťáka (daniel.lostak@amo.cz) do 31. 7. 2007.

úterý 10. července 2007

Pákistán: Červená mešita

I o prázdninách dochází v zahraniční politice k událostem, které si zaslouží zvýšenou pozornost. Mezi ně nepochybně patří i napjatá situace v Pákistánu, jež je zapříčiněna především děním v islámábádské Červené mešitě a jejím okolí. V mešitě, k níž patří i náboženské školy, se zabarikádovaly stovky vzbouřenců, zejména studentů a také studentek vyznávajících (stejně jako příslušníci afghánského hnutí Tálibán) radikální deobandskou školu sunnitského islámu. Tito radikálové dokonce mají rukojmí. Červená mešita je známým hlasatelem džihádu a údajně se v ní nacházejí osoby podezřelé z terorismu.
Právě dnes probíhá masivní operace pákistánských vládních vojsk, která chtějí areál po týdenním obléhání a neúspěšných vyjednáváních dobýt. Boje dosud neskončily a vyžádaly si již minimálně padesát obětí z řad islámských extremistů, v boji bylo zabito i osm pákistánských elitních vojáků. Problémem je, že mnoho Pákistánců cítí sounáležitost s lidmi v mešitě, na mnoha místech v zemi dochází k protivládním a protiamerickým demonstracím i k násilnostem. Již tak nepříliš silná pozice autoritativního prozápadního prezidenta Mušarafa je ohrožena.
Detailní profil Červené mešity naleznete zde: http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/6503477.stm

čtvrtek 21. června 2007

IRNA - The Islamic Republic News Agency in Retrospect

Hledáte - li či verifikujete informace a nechcete - li využívat jen ČTK, Reuters, ITAR-TASS či AFP. Může Vám pomoci třeba The Islamic Republic News Agency in Restropect (IRNA). Agentůra byla založena v roce 1934 Ministerstvem zahraničí Iránu. Zaměřuje se na informace z celého světa, ale zároveň i na regionální zpravodajství ze Středního východu, Afrického regionu, Asijsko-pacifického regionu, etc.

IRNA je mimo jiné členem několika zpravodajských organizací:

  1. International Islamic News Agency (IINA)
  2. Organization of Asia-Pacific News Agencies (OANA)
  3. Non-Aligned News Agencies Pool (NANAP)
  4. OPEC News Agency (OPECNA)
  5. Association of Caspian Sea News Agencies (ACSNA)
  6. ECO News Agencies (ECONA)
Zajímavost, na kterou jsem na této stránce narazi,l se týká postoje české zahraniční politiky vůči Iránu. Na stránkách IRNA se objevila dne 19.června 2007 zpráva s titulkem:

Czech Republic backs Iran's nuclear right

V článku se ve stručnosti píše, že Česká republika podoporuje právo Iránu na jadernou energii.
Náměstkyně českého ministra zahraničí Helena Bambasová řekla v úterý v Teheránu, že Česká republika podporuje právo Íránu vyrábět jadernou energii, píše íránská tisková agentura IRNA. Více v celém článku.

Další zajímavost se týká spolupráce Libye a Iránu.

Iran and Libya to establish Africa, Latin America investment fund

Dnes, tj.21.června 2007, libyjský premiér Al-Baghdadi Ali Al-Mahmoudi, řekl: "Libye a Irán založí společný fond na podporu a rozvoj investic v Africe a Latinské Americe." Více v celém článku.

Geografická pouť na Lysou horu - aneb party u Ivanky není




Ahoj všichni,
co říkáte jít příští čtvrtek, tj. 28.června na Lysou horu? Nebo prostě někam na lehký výšlap? Popovídat, nadýchat čerstvého vzduchu a vidět se před prázdninami? Ja si myslím, že by to byl super nápad. Pište, jestli se Vám to hodí, máte čas a chuť. Ahoj




Foto: Lysá hora
Autor: Golem

Diskuse na téma: Jaké bylo německé předsednictví?

Vazeni zajemci o mezinarodni deni,
mili pratele a priznivci,

doporucujeme Vasi pozornosti nasledujici pozvanku

ASOCIACE PRO MEZINARODNI OTAZKY

si Vas dovoluje pozvat na diskusi na tema:


JAKE BYLO NEMECKE PREDSEDNICTVI?

Hosty diskuse budou:
=========================================================
J. E. HELMUT ELFENKAEMPER
Velvyslanec Spolkove republiky Nemecko

ADAM CERNY
Hospodarske noviny

SARKA DANKOVA
Lidove noviny

VLADIMIR HANDL
Ustav mezinarodnich vztahu

LIBOR SECKA
Ministerstvo zahranicnich veci
==========================================================
Pracovnim jazykem bude anglictina.
Cas a misto konani:
Utery 26. cervna 2007, 17 hod.
Institut ekonomickych studii FSV UK, Opletalova 26, Praha 1
Prosim, potvrdte svoji ucast na email: info@amo.cz
Diskuse se kona za podpory Evropskeho parlamentu.
Dekujeme Institutu ekonomickych studii FSV UK za poskytnuti prostor pro tuto diskusi.
Letacek ve formatu PDF ke stazeni na adrese:
http://www.amo.cz.uvirt9.active24.cz/soubory/Diskuse/PLAKAT_SRN.pdf
Dalsi informace Vam poskytne:
Ondrej Picka
e-mail: ondrej.picka@amo.cz

úterý 19. června 2007

Central for European Reform

The Centre for European Reform is a think-tank devoted to improving the quality of the debate on the European Union. It is a forum for people with ideas from Britain and across the continent to discuss the many political, economic and social challenges facing Europe. It seeks to work with similar bodies in other European countries, North America and elsewhere in the world.

Centrum pro Evropské reformy publikuje mezinárodní analyzy. V poslední době centrum publikovalo například Serbia´s European choice či Turkey before election. Práce jsou volně k stažení.

Více na oficiálních stránkách

či na jejich blogu .

středa 13. června 2007

Kazakhstan: geopolitical position - in the center or at the periphery?

Pro ty z vás, kteří se blíže zajímají o problematiku geopolitického postavení států Střední Asie, by mohl být zajímavý projekt: Kazakhstan: geopolitical position - in the center or at the periphery?
Prostřednictvím geopolitických teorií H. Mackindera (Heartland theory) a I. Wallersteina (World system theory) se projekt snaží postihnout současné geopolitické postavení Kazachstánu.

Pro všechny ty, které neuspokojil Borat a jeho podání Kazachstánu, stačí mrknout na link:
http://dspace.ruc.dk/handle/1800/2472
dole na stránce je pak odkaz na plnou verzi projektu.

Have fun :)

sobota 9. června 2007

Afghánistán: Hnutí Tálibán v současnosti

Situace v Afghánistánu není zdaleka vyřešená, ačkoli jí není v médiích věnováno tolik prostoru jako dění v Iráku. Změny k lepšímu (v ekonomice, v bezpečnostní situaci, v soužití afghánských etnik), pokud vůbec nějaké jsou, probíhají po více než dvaceti letech více či méně intenzivních bojů velmi pomalu. Odkazuji na zajímavý rozhovor s poradcem afghánského minitra kultury a znalcem poměrů v této středoasijské zemi. Článek je zaměřen zejména na aktivity hnutí Tálibán po jeho oficiální porážce.

http://www.eurasianet.org/departments/insight/articles/pp060607a.shtml

pátek 8. června 2007

Univerzity prohrávají soudy s věčnými studenty

Vysoké školy mají problém: Prohrávají soudní spory o desetitisícové poplatky účtované studentům, kteří překročili zákonem stanovenou dobu studia.
Soudy už zrušily rozhodnutí o placení poplatků na Právnické fakultě a na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně, na chybný postup školy poukázal soud i v případě pražské Univerzity Karlovy.
Vysoké školy mají podle zákona možnost stanovit poplatky pro studenty, kteří studují více než jeden rok nad standardní dobu studia. Poplatky se pohybují od deseti tisíc za semestr na humanitních vysokých školách až po dvacet či třicet tisíc na technických a přírodovědných oborech.

Více si můžete přečíst na: http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=441860

Where to find money for geographical research?

Geography Grants - Roayal Geographical Society

The Society provides funding for geographical research, fieldwork and teaching. The grants are wide-ranging and offer support to desk and field-based researchers, research teams and school teachers. Grants are for work in both the UK and overseas and range in value from £350 to £15,000.

  • Expeditions & Fieldwork. Grants for undergraduate teams and other research expeditions
  • Journey of a Lifetime Award. An original journey to be broadcast on BBC Radio 4
  • Students. Funding for undergraduate, Masters and PhD student
  • Research. Grants for post-doctoral research and established scientists
  • Teaching: Grants for geography teachers and lecturers

For a printable list of all grants, including deadlines, see the summary and overview in the resource bar on the right hand side.

For general advice on applying to the RGS-IBG Grants programme please see the Advice for Applicants document in the resource bar on the right hand side. The Society does not pay overheads or indirect costs on grants.

For advice on completing risk assessments and expedition reports please refer to the Expedition Handbook link in the resource bar on the right hand side.

Grants Officer:
T +44 (0)207 591 3073
F +44 (0)207 591 3001

More information on Royal Geographical Society

Ropovod z Azerbajdžánu do Turecka - naděje pro Evropu???

Ropa z Kaspického moře je nadějí pro Evropu. V tureckém přístavu Ceyhan končí ropovod vedoucí z Baku. Je to jediný ropovod z Kaspického regionu, vedoucí mimo ruské území.

Rusko protestovalo proti tomu, že ropovod vedoucí z Baku přes Tbilisi do Ceyhanu, druhý nejdelší na světě po ruském ropovodu Družba, obchází jeho území. Ztratilo tak výhradní kontrolu nad vývozem ropy z Kaspického moře.





Turecká vláda nepřijde v projektu zkrátka. Vybírá totiž daň 20 amerických centů z každého barelu ropy proteklého Ceyhanem. To znamená desítky milionů dolarů za rok. Na mnohem víc si ale přijde ázerbájdžánský partner v projektu - ropná společnost Socar, řízená příbuznými tamního prezidenta Alijeva.

Jenže ropovodu z Baku hrozí zase jiná nebezpečí. Od přírody i od lidí. Ropovod je veden přes Ázerbájdžán, Gruzii a Turecko zónou častých zemětřesení. A také zónou politických otřesů. Ázerbájdžán je dosud v téměř válečném stavu s Arménií a v Turecku bojují kurdští separatisté proti vládě.



Měl by to být argrument pro vstup Turecka do EU? Stane se Turecko energetickým mostem mezi západem a východem?
Turečtí politici uklidňovali na konferenci v Madridu (květen 2006), že výstavba ropovodu vedoucí přes Turecko do Evropy není ohrožena. Avšak dohoda Turkmenistánu s Ruskem z května 2007 o výstavbě nového plynovodu vedoucího do Moskvy, vnáší do do problému kolem ropy a plynu v Kaspickém regionu nové otázky.

Více v článku Ropovod z Turecka, naděje Evropy i Iráku

a Russia clinches gas pipeline deal

pondělí 4. června 2007

Čínská populační politika


V Čínské lidové republice se mohou radovat z výsledků dvacet pět let fungujícího populačního zákona. Od roku 1970 vyrůstá v ČLR 90 milionů dětí, které pravděpodobně nikdy nebudou mít sourozence. Od loňska, kdy populace dosáhla 1,3 miliard, plodnost čínských žen klesla na poslední místo ve světovém žebříčku. Přesto by si zhruba 60% Číňanů přálo mít děti dvě.

Není tajemstvím, že zdejší chudý zemědělsky zaměřený jih má s dodržováním přísných pravidel omezující početí problémy. Zemědělci často zákon přestupují, ať už z finančních či rodinných důvodů.

(Přelidněná čínská ulice)

Přísní kontroloři na jihu, pak dle informací na internetu, vybírají od 500 do 70,000 juánů (zhruba 65 – 9,000 USD) za porušení zákona a to i zpětně do roku 1980. Tyto nové poplatky si vyžadují i tehdy, když rodina v minulosti za druhé dítě zaplatila.

Dalším nemalým problémem je zvýšení počtu narozených chlapců. Dívky byly a jsou častým vývozním artiklem, jelikož adopce čínských holčiček je stále ve světě velmi populární. A tak začíná být v zemi problém najít vhodnou partnerku.

Více v článku: http://www.blisty.cz/2007/6/4/art34597.html

O čínské populaci více na http://www.paulnoll.com/China/Population/index.html

(Zdroj:Encyklopedie Wikipedia)


Další užitečné mapy o Číně najdete na Atlas of the People´s republic of China

Informace k Číně také na Internet guide for Chinese Studies

nebo na WWW Virtual Library Asian Studies

sobota 2. června 2007

Párty u Ivanky Povolné :D

Tak podle očekávání párty u Ivanky nejspíš opravdu bude. Právě to oficiálně potvrdila :)

"opraavdu, mohli bychom tu udělat nějaký výlet nakolech do Litomyšle nebo v případě do skalního města na Budislavy, nebo pěší na rozhlednu, pak nějaké to grilováníčko atd" říká s úsměvem Ivanka.

Could Denmark surprise you?

What is so surprising on Denmark? Could this country offer something valuable to encounter with? For those in doubts just come and see how is it to live in Denmark. Or read my notes about my perception of Danes, Denmark and Danishness :)


Landscape a surprise?

The first thing, which a foreign observer usually notices, is the absence of any mountain ranges in Danish landscape. The reason for this is connected with geological and landscape-making processes. The influence of movement of continental glacier left behind plain lowlands. Instead of mountains, there are small hills, which origin refers to the glacier activities. Although the hills are not big in height (the highest “mountain” is the Yding Skøvhoj with 173 m in Jutland peninsula), Danes are proud of their "mountains" and to some of them they counted
even an important function in the past.
(photo: Terrain waves in North Sjaeland,
autumn 2006, Ivana Povolná)
For example the Roskilde Cathedral, which is a place of the last rest of majority of Danish kings and queens, was build on so called mountain (bigger hill). The cathedral towers were serving as a watch towers for immediate warning against enemies from the sea or inland.
The only place in Denmark, which could be called mountainous, is island of Bornholm. Geologically Bornholm is not a part of lowland Danish landscape and much more resembles the Scandinavian mountain ranges. This island of sun, how is sometimes called, is a popular tourist place mainly for Danish pensioners and families with children. The uninterchangeable atmosphere of the island, deeply smelling of fishes (with famous smoked herring in front line), countryside and Sunday laziness is just another site of Danish style of living.
When a foreign observer accepts the fact that Denmark is mostly flat country, the other thing which will come immediately into his mind will be the weather. The best thing which describes the Danish weather is rain and wind in never-ending variety of intensity from the light rain with mild wind to the cats and dogs shower with windstorm. The weather changes could also be seen as the cycles of permanently bad weather changed into few days of good sunny weather. First you try to resist yourself against rain with raincoats and umbrellas, but then you realize that this battle is impossible to win and you just give it up and smile even when the rain comes.
(photo: Grenen, where the North and Baltic
sea meet, Autumn 2006, Ivana Povolná)

If I should say what I really like about the Danish landscape, than it is the sea and the way Danes treat with it. These admirable bridges which connect the islands of Fyn with Sjaelland and the Jutland mainland are just small examples of capture of the sea. The fishery sceneries in fjord countryside as well as wild and unbounded machinery of stormy sea always made me feel sad of not having such a thing at home in Czech.

People
The really impressing fact about Danes is the common knowledge of English, which is not so usual at least in Eastern Europe. Since I have been there, I haven’t met anybody, who would not be able to communicate with me in English. And this fact is even not influenced by age, because even elderly people can speak at least a bit of English. Could this phenomenon be in connection with the globalization of the population? Could the Danes be afraid of slowly deterioration of their Danish language skills? I don’t think so, the Danes just have an advantage of better ability of language skills and it could be really advantageous for them in international relations, business and investment possibilities. The other fact about the Danish people is just small awareness of the Eastern Europe. As I would describe it, they are just not interested in the east countries history, politics, culture and perspective. Although I have to mention that the situation is getting better, since some of the eastern countries joined the EU. It could be seen for example in the newspapers which are full of advertisements for: weekend in Prague, exploration of Poland or Baltic region. Although it is still strange to hear somebody to locate myself into Czechoslovakia, fourteen years since the common state ceased to exist.


Transport

Of the big colossus of transport I like the most its small things. One of them is wonderful system of bicycle paths, for which the flat landscape provides the best suitable conditions. Almost on each street, there are a bicycle routes, significantly differentiated from the road. But also in front of the shops, there are places, where to store the bikes.
The adaptation of Danish roads is also thing to mention. They try to provide the highest safety for all participants of the transport. The example of this could be the special adaptation of the previously narrow road in the village to the crooked road by using of plant or grass areas. Another example is the protection of highways, which serve to the wild animals to cross the road safely, in order not to endanger the motorists.
Public transport is also a thing to mention. Especially the trains with the "Hvile plads" (Silence sections). Here you are usually sitting in deathly stillness without any voice.
(photo: A road, cars and a nature, North
Sjaeland, Autumn 2006, Ivana Povolná)
I don’t know if it is only the speciality of the Danes, but this truly respect for a lot of different needs of inhabitants is highly admirable. As I would say instead of smoking compartments, here in Denmark they have a silence compartments.

Cities
The Danish cities were a big surprise for me. The city planning usually really good incorporates the old historical core into the new outlook of the city, which is mainly to serve its inhabitants with the shops, supermarkets, hotels, banks etc. The example could be the Copenhagen, where one could see the old historical centre with many historical monuments and on the other hand there could be seen these new architectonical buildings on the waterside of Islands Brygge or “Sorte Diamant” (Black diamond) – the Royal library in a modern style.
The binary opposition of “busy Copenhagen” I found in small fishery town of Løgstør in the middle of Jutland. The early autumn morning gave to this town a romantic atmosphere, even though there was nothing special to see, except
of wonderful beach and the naval channel for ship traffic.
(photo: Cathedral in Viborg - Heart of
Jutland, Autumn 2006, Ivana Povolná)
This opposition of busy towns and calm countryside is also one really nice fact, which could be admirable.
The Danes know how to enjoy themselves, that’s why we can find here the places like Tivoli in Copenhagen or Legoland in southern Jutland near Billund. For the Danes it is also important to have a possibility to find a calm and clean neighbourhood, in which they invest a lot of a time and money.
The biggest surprise for me was that even though the Danes act as a calm people, there could happen such things like those violent demonstrations in Nørrebro (Copenhagen) from December 2006, where the young people showed their disagreement with the sale of a house, which they cared of.

All in all, even though Denmark could be perceived as a boring country, with no big attractions in monuments and nature, one has to look more carefully under the surface to find a high treasure, which is hidden inside of content Danish life style. There is no Eiffel tower in Copenhagen, just safe and clean suburbs, green parks and concerts of classic music for free. Welcome to Denmark - land with the happiest people in the world.