Pozvánka do Indie
Ahojda,
chceme Vás pozvat na naše stránky o Indii, kde jsme na Odborné studijní praxi. Mrkněte na http://indie.kx.cz
Ahojda,
chceme Vás pozvat na naše stránky o Indii, kde jsme na Odborné studijní praxi. Mrkněte na http://indie.kx.cz
Publikoval Aleš at 13:41 0 komentář
Labels: Fórum
Reportáž stručně vysvětluje pojem „ropný zlom" a seznamuje s hnutím „transition towns" - dalo by se snad přeložit jako „města změny" - které vzniklo jako reakce na rizika spojená právě s ropným zlomem.
Města změny - dnes už jich je 18, z toho jedno v Irsku, a patří mezi ně i tak známá města jako Nottingham nebo Bristol - jsou obce, které pochopily, že ropný zlom dříve nebo později přijde, a začaly podnikat kroky, které zajistí jejich připravenost na okamžik, až se začne projevovat.
Průkopníkem mezi 17 britskými městy změny je Totnes v jihoanglickém Devonu. Má 8000 obyvatel, leží na řece Dart mezi Exeterem a Plymouthem na jižním okraji známého Dartmoorského vřesoviště a má slavnou středověkou minulost. Je zde moderní průmysl (slévárna hliníku, výroba průmyslových robotů, biotechnologický závod, zpracování konopných vláken...), říční přístav v ústí řeky Dart s přístupem k moři a spousta turistických pamětihodností.
více zde
a zde
Publikoval Aleš at 0:37 0 komentář
Labels: Evropa - enviromentální otázky
Kanada postaví v Arktidě dvě vojenské základny
(Guardian; Blisty - 11.8.2007)
Žádná země nevlastní oceán v Arktidě ani severní pól a jejich využívání upravuje mezinárodní právo. Podle jedné konvence OSN má každá země s pobřežím v Arktidě výlučná práva na využívaní přírodního bohatství v "exkluzivní hospodářské zóně". Mimo tuto zónu ovládá přírodní zdroje Mezinárodní úřad pro mořské dno. Avšak po ratifikaci této konvence OSN dostala každá země 10 let na to, aby zažádala o rozšíření své zóny. Norsko (ratifikace 1996), Rusko (ratifikace 1997), Kanada (ratifikace 2003) a Dánsko (2004) požádaly o rozšíření svých arktických zón.
Ruští vědci si činí národ na Lomonosovo pohoří, asi 2000 km dlouhé pohoří pod hladinou moře. Na tutéž oblast si činí národ Dánsko.
Během cesty na daleký sever konstatoval premiér Stephen Harper: "Nová kanadská vláda chápe, že prvotním principem suverenity v Arktidě je rčení: 'Use it or lose it' - 'Když to nebudeme používat, přijdeme o to.'" Proto dnes oznamujeme světu, že má Kanada skutečnou, rostoucí a dlouhodobou přítomnost v Arktidě.
Kanadský premiér Harper uvedl: "Ochrana národní bezpečnosti, integrity našich hranic, je prvotní odpovědností každé národní vlády a je to odpovědnost, který bývala zanedbávána."
Originál článaku v AJ: Canada uses military might in Arctic scramble
Publikoval Aleš at 0:27 1 komentář